Ir spēkā tulkots standarts LVS EN 13501-6+A1:2023 L “Būvkonstrukciju un būvelementu klasifikācija pēc to ugunsreakcijas. 6.daļa: Klasifikācija, pielietojot spēka, vadības un sakaru kabeļu ugunsreakcijas testu datus”
Š. g. 20. aprīlī Latvijas standarta (LVS) statusā reģistrēts Eiropas standarts:
• LVS EN 13501-6+A1:2023 "Classification of building structures and building elements according to their reaction to fire. Part 6: Classification, using fire reaction test data of power, control, and communication cables"
https://www.lvs.lv/lv/products/158560
https://www.lvs.lv/lv/products/158860
UTU Powel SIA ir iestājusies Latvijas Elektromateriālu Vairumtirgotāju Asociācijā LEVA
UTU Powel SIA ir iestājusies Latvijas Elektromateriālu Vairumtirgotāju Asociācijā LEVA
UTU grupa apvieno kopā labākos zīmolus. UTU partneri ir labi zināmi un atzīti kvalitātes piegādātāji savā produktu jomā. UTU Powel SIA glabā noliktavā un tirgo augstākās kvalitātes elektrotehniskos materiālus un risinājumus. Kopā ar uzticamiem biznesa partneriem uzņēmums koncentrējas uz klientu apmācību un pilnvērtīgu servisu. UTU mērķis ir izveidot ilgtermiņa sadarbību ar klientiem. Profesionālā UTU komanda ir gatava palīdzēt jums atrast vispiemērotāko ekonomiskāko un tehniskāko risinājumu jūsu vajadzībām.
UTU draudzīgā un profesionālā komanda Latvijā ir labi pazīstama ar savām neierobežotajām darba spējām elektrotehnisko materiālu pārdošanā un uzturēšanā:
- Sadales skapji, modulārās ierīces, kabeļu kanāli, elektroinstalācijas piederumi, citas elektrotehniskās sastāvdaļas;
- Jaudas elektronikas produkti- UPS, AC/DC, DC/DC, DC/AC iekārtas, sprieguma stabilizētāji;
- Vidējā sprieguma un zemsprieguma iekārtas un aprīkojums.
UTU Powel SIA pieder pie UTU grupas. UTU grupa ir somu ģimenei piederošs uzņēmums, kas dibināts 1919. gadā. "Mēs esam Ziemeļvalstu spēlētājs elektroenerģijas nozarē ar Somijas ģimenes uzņēmuma sirdi" tā sāka UTU.
UTU grupas meitas uzņēmumi darbojas Igaunijā, Latvijā, Lietuvā un Norvēģijā. Kopumā UTU grupā strādā 170 darbinieki. 2021. gadā UTU grupas neto apgrozījums pieauga līdz 48 miljoniem eiro.
Augstas kvalitātes kabeļi ir saules paneļu parka ilgmūžības un uzticamības atslēga
Arī Baltijā tiek būvēts arvien vairāk saules enerģijas parku, lai nodrošinātu augošo pieprasījumu pēc enerģijas. Pasaulē lielākā kabeļu ražotāja Prysmian Group īpaši saules enerģijas parkiem izstrādātie kabeļi ļauj radīt ilgtspējīgus un izturīgus risinājumus, kas kalpos gadu desmitiem.
“Ikdienas darbā bieži redzam, ka izmantotais kabelis neatbilst paredzētajam mērķim galvenokārt klienta nezināšanas dēļ vai tāpēc, ka būvuzņēmējs ir vēlējies ietaupīt. Patiesībā kabeļu ražotāji pieliek lielas pūles, lai izstrādātu, ražotu un testētu dažādus kabeļu veidus, tādējādi nodrošinot, ka katram lietojumam ir pieejams atbilstošais kabelis un ka tas izturēs konkrētos apstākļus. Tas ir līdzīgi kā ar savienotājelementiem ‒ neviens taču neizmantotu ģipša skrūvi, lai piestiprinātu pirts lāvu,” skaidro Prysmian Group rūpniecības segmenta vadītājs Baltijā Andero Hennikeinens (Andero Hännikäinen).
Viņš norāda, ka īpaša uzmanība ir jāpievērš lieliem, svarīgiem un dārgiem projektiem, piemēram, saules enerģijas parkiem. “Saules enerģijas parku nevar uzskatīt tikai par paneļu kopumu, jo šī sistēma iekļauj daudz vairāk, ‒ no viena zemsprieguma kabeļa līdz augstsprieguma tīkla pieslēgumam. Katrai sistēmai ir nepieciešams savs kabelis, lai nodrošinātu ilgstošu un noturīgu rezultātu, kas nesagādās problēmas,” stāsta Hennikeinens.
Iedomājieties, kas notiek, ja saules parkā nepareizi izvēlēta kabeļa dēļ rodas bojājums, kabeļa daļa saplaisā, oksidējas vai, vēl ļaunāk, aizdegas? Lielus finansiālos zaudējumus radīs gan remontam nepieciešamās darbaspēka izmaksas, gan jaunu kabeļu ierīkošana, gan, protams, nesaražotā elektroenerģija. “Galu galā, izvēloties lētākus kabeļus, ietaupītā naudas summa ir diezgan nenozīmīga,” saka Hennikeinens. “Iesakām izdarīt uzreiz pareizi, nevis vairākas reizes remontēt.”
Prysmian Group piedāvā arī kabeļus sarežģītākiem pazemes vai zemūdens lietojumiem
Prysmian Group piedāvā gan kabeļus, gan kompleksus kabeļu risinājumus, kas nodrošina elektroenerģijas ražošanu no saules enerģijas un piegādi. Papildus saules fotoelementu PV kabeļiem piedāvājumā ir arī zemsprieguma, vidējā un augstsprieguma kabeļi, kas atbilst lielākajai daļai katrā reģionā zināmo standartu, kā arī īpaši kabeļi sakaru un vadības sistēmām.
Uzņēmums TECSUN piedāvā augstākās klases elastīgo kabeļu klāstu saules enerģijas sistēmām un jau gandrīz 20 gadus ir vadošais zīmols Vācijā un ir pārdevis vairāk nekā 1,5 miljonus kilometru kabeļu. TECSUN ir paredzēts izmantošanai iekštelpās un ārpus telpām fotoelementu barošanas sistēmās, kā arī rūpniecībā un lauksaimniecībā. Kabeļa kvalitāte pārsniedz PV kabeļiem noteikto standartu prasības, tāpēc tas ir piemērots lietošanai visnelabvēlīgākajos apstākļos, piemēram, tieši augsnē, ūdenī vai sprādzienbīstamās zonās. Kabelim ir TÜV un VDE sertifikāts, un tas atbilst CPR klasei Dca s2, d2, a1.
Jaunizstrādātais, ērti lietojamais PRYSUN kabelis ir paredzēts dažādu elementu savienošanai fotoelektriskajās sistēmās, tostarp paneļu, paneļu un ekrānu vai ekrānu un invertoru savienošanai. Kabeli var uzstādīt fiksētā, brīvi piekarināmā vai mobilajā savienojumā, kā arī kabeļu teknēs, caurulēs, uz sienām, zem apmetuma. Tas pilnībā atbilst Eiropas standarta EN 50618 un starptautiskā standarta IEC 62930 prasībām. Kabelim ir arī CPR klase Dca s2, d2, a1.
Vides simulators testē kabeļus ekstremālos apstākļos
Prysmian Group ir izstrādājusi īpašu vides simulatoru, kas 20 minūtēs demonstrē, kā dažādi kabeļi spēj izturēt 15‒20 gadu slodzi dažādos vides un laikapstākļos, ‒ no saules un UV starojuma līdz karstumam un mitrumam. Rezultātos ir norādīti visbiežāk sastopamie kabeļu defekti, piemēram, krāsas maiņa, kabeļu saraušanās, ārējā apvalka un izolācijas plaisāšana. Ja kabeļa ārējais apvalks ir bojāts, kabeļa iekšpusē var iekļūt mitrums un radīt potenciālu ugunsbīstamību. Vairāk skatīt ŠEIT.
Raksts tika publicēts tīmekļa vietnē ehitusuudised.ee un baltics.prysmiangroup.com
Aktuālie attiecīgie standartizācijas atjauninājumi no 2023. gada 20. februāra
Piemērojamo standartu saraksts pieejams Latvijas Standarts LVS tīmekļvietnē:
https://www.lvs.lv/lv/legislations/1230
(skat. Saistītie standarti).
https://www.lvs.lv/lv/legislations/products/1230
Kā arī pie katra no standartiem LVS katalogā atrodama informācija par sasaisti ar likumdošanu, piemēram:
https://www.lvs.lv/lv/products/156334
(skat. MK noteikumi un likumi).
Īss atjauninājums par aktuālajiem Latvijas ēku elektroinstalācijas noteikumiem un piemērojamajiem standartiem
Īss atjauninājums par aktuālajiem Latvijas ēku elektroinstalācijas noteikumiem un piemērojamajiem standartiem
A. Latvijas ēku elektroinstalācijas noteikumi LBN261-15
Noteikumi no 2015. gada:
2022. gada grozījumi:
https://likumi.lv/ta/id/335765-grozijumi-ministru-kabineta-2015-gada-9-junija-noteikumos-nr-294-noteikumi-par-latvijas-buvnormativu-lbn-261-15-eku- iekseja
B. LBN261-15 piemērojamie standarti
14.10.2022. Saraksts 2022:
https://www.lvs.lv/lv/legislations/products/1230
Izvēloties kabeļus, jāņem vērā normatīvo aktu prasības, izmantošanas apstākļi un ražotāja norādes
Būvizstrādājumu regula (CPR - Construction Products Regulation) ir Eiropas Savienībā izstrādāts normatīvais akts, kas nosaka vienotus būvizstrādājumu tirdzniecības noteikumus Eiropas Savienībā, un tas ir viens no svarīgākajiem tiesību aktiem, no kura jāvadās, izvēloties būvizstrādājumus, t. sk. kabeļus. Šī regula tiek piemērota visiem būvizstrādājumiem, kas paredzēti pastāvīgai uzstādīšanai ēkās un izmantošanai vispārīgos būvdarbos. Viens no tās mērķiem ir noteikt vienotas prasības izmantoto būvizstrādājumu ugunsdrošībai un izmantotajām bīstamajām vielām. Minētais tiesību akts ir piemērojams attiecībā uz visiem jaudas un montāžas kabeļiem, vadības kabeļiem, telekomunikāciju un datu pārraides kabeļiem. Ir svarīgi ņemt vērā, ka katra Eiropas Savienības valsts var noteikt savas izstrādājumu raksturlielumiem piemērojamās prasības un CPR klases.
Izvēloties kabeli, vispirms ir jāsaprot, kādam mērķim kabelis ir nepieciešams un kādu rezultātu ir plānots panākt ar šo kabeļu pieslēgumu. Pēc tam ir jānovērtē vide, kurā atradīsies kabelis. Ir svarīgi izvēlēties pareizo kabeļa veidu un ievērot montāžas instrukcijas. Šo faktoru neievērošana var izraisīt lielus materiālus zudumus.
Kabeļu marķējums
Saskaņā ar Būvizstrādājumu regulas prasībām kabeļa veids ir jāizvēlas atbilstoši ēkas tipa riska līmenim. Tas nozīmē, ka kabeļiem, ko izmanto ēkās ar augstāku riska līmeni, tiek piemērotas augstākas prasības.
Būvizstrādājumu regula paredz septiņas drošības klases no A līdz F, kur A apzīmē nedegošus izstrādājumus, bet F – izstrādājumus, kuriem nav noteiktas ugunsreakcijas īpašības. Balstoties uz šo klasifikāciju, kabeļi lielākoties ietilpst B, C, D un E klasē. Prasībās iekļautie papildu kritēriji nosaka prasības attiecībā uz dūmu izdalīšanās daudzumu (angļu valodā “smoke”, vērtības s1, s2, s3), degšanas procesā rodošos degošu pilienu daļiņām (angļu valodā “droplets”, vērtības d1, d2, d3), tāpat uz degšanas procesā izdalīto dūmu skābuma līmeni un elektrolītisko vadītspēju (angļu valodā “acidity”, vērtības a1, a2, a3), turklāt augstāka vērtība nozīmē sliktāku rādītāju. CE marķējums uz izstrādājuma norāda, ka izstrādājums atbilst visām attiecināmo direktīvu prasībām un ir izgājis ugunsreakcijas klases apstiprināšanai nepieciešamo testēšanu.
Prysmian Group kabeļu klāstā ir atrodami kabeļi ēkām ar jebkuru riska līmeni. C-klases kabeļi, kas atbilst vismaz Cca-s1, d1, a2 ugunsreakcijas klasei, ir piemēroti izmantošanai jebkurā būvē, t. i., gan ēkās ar augstu riska līmeni, gan tur, kur ir atļauta zemākas ugunsreakcijas klases izstrādājumu izmantošana.
Palīglīdzeklis kabeļu izvēlē
Pareizo kabeli palīdzēs izvēlēties dažādi informācijas materiāli – Prysmian Group Baltics mājaslapā papildus ražotāja materiāliem ir atrodamas arī asociācijas Europacable vadlīnijas par to, kā uz kabeļa marķējumā un ekspluatācijas īpašību deklarācijā norādīto datu pamata pārbaudīt būvizstrādājuma atbilstību regulas prasībām. Lai sekmētu lietpratīgāku kabeļu izvēli, Prysmian Group savos mājas tirgos piedāvā arī bezmaksas lietotni CableApp. Lietotne ņem vērā dažādus faktorus, un papildus minimālajam tehniskajam risinājumam sniedz informāciju arī par to, cik lielā apmērā var samazināt izdevumus un CO2 emisiju, izvēloties kabeli ar lielāku šķērsgriezumu. Izvēloties Draka un Prysmian kabeļus, jūs varat būt droši par to, ka kabeļi atbilst visām regulas prasībām, produktu lapā vienmēr ir norādīts CPR marķējums un DoP meklētājā vienmēr ir atrodamas CPR izstrādājumu ekspluatācijas īpašību deklarācijas.
Labākā izvēle
Izvēloties kabeļus, bieži vien tiek maldīgi pieņemts, ka ugunsizturīgu kabeli var uzstādīt ļoti karstās vietās. Tas neatbilst patiesībai, jo šiem kabeļiem ir noteikta maksimālā darba temperatūra, kas vispārīgos gadījumos īpaši neatšķiras no parasto kabeļu parametriem. Ugunsizturīgo kabeļu uzdevums ir zināmā laika periodā nodrošināt elektriskās ķēdes nepārtrauktību ugunsgrēka gadījumā. Ugunsizturība tiek panākta ar dažādiem materiāliem un konstrukcijas risinājumiem, un ugunsgrēka gadījumā visas kabeļa plastmasas daļas var sadegt. Turklāt ugunsizturīgo kabeļu montāžai ir jāizmanto atbilstoši stiprinājumi – ugunsgrēka apstākļos pat parastās metāla kabeļu trepes var neizturēt kabeļu svaru, nemaz nerunājot par kabeļu plastmasas savilcēm.
Tāpat ir jāpievērš uzmanība kabeļa sala izturībai. Proti, apkārtējai temperatūrai ir svarīga nozīme ne tikai no kabeļu ieklāšanas aspekta, bet arī no to transportēšanas apstākļu viedokļa. Pat pēc dažu stundu atrašanās salā kabeļu izolācijai izmantotā plastmasa var kļūt ļoti trausla. Ja salā stāvējušu kabeļu saišķi pavirši iemet automašīnas bagāžniekā vai tam netīšām uzkrīt pat ne pārāk smags priekšmets, tad rezultātā kabelis var tikt bojāts, pat ja šis bojājums ir salīdzinoši grūti pamanāms. Lai atvieglotu montāžu un mazinātu riskus, pirms lietošanas kabeli ir vēlams paturēt siltumā.
Tāpat būtu jāievēro piesardzība attiecībā uz kabeļiem, kas nav ražoti Ziemeļeiropā, jo Viduseiropā un Dienvideiropā bieži tiek izmantoti atšķirīgi materiāli, kuri nav tik izturīgi pret salu. Pēc viņa teiktā, Prysmian Group Baltics ražotos kabeļus var montēt līdz -15°C temperatūrā, savukārt daudzu citu reģionu ražotāju produktu montāžas temperatūra var būt -5 °C vai pat +5 °C grādi.
Lai panāktu maksimāli labu rezultātu, montāžas procesā vienmēr ir jāievēro kabeļu ražotāja produkta lapā sniegtās norādes, un uzmanīgi jāizvērtē, kāds kabelis, kur un kā izmantojams.
Raksts tika publicēts žurnālā Elektriala vietnē baltics.prysmiangroup.com
Izvēlieties kvalitatīvus kabeļus atbilstoši Latvijas standartiem un prasībām!

Būvizstrādājumu regula ir noteikumu kopums, kas izdots Eiropas Savienībā, kas nosaka harmonizētus būvizstrādājumu produktu mārketinga noteikumus Eiropas Savienībā. Tas nodrošina dalībvalstīs izmantoto būvizstrādājumu novērtējumu, klasifikāciju un nodošanu ekspluatācijā (t.i. apstiprināšanu) atbilstoši vienotiem kritērijiem. Regulas mērķis ir noteikt izmantoto būvizstrādājumu un bīstamo vielu ugunsdrošības prasības. Regula attiecas uz visiem būvizstrādājumiem, kas paredzēti pastāvīgai uzstādīšanai ēkās, un kas tiek izmantoti vispārīgos būvdarbos. Attiecībā uz kabeļiem likumi attiecas uz visiem elektrības un instalāciju kabeļiem, vadības kabeļiem, telekomunikāciju un datu pārraides kabeļiem.
Ir svarīgi ņemt vērā, ka balstoties uz prasībām, kas izvirzītas galvenajiem izstrādājumu raksturlielumiem un piemērojamiem standartiem, katra ES dalībvalsts var noteikt atšķirīgu sistēmu un prasību līmeni - materiāli, ko ražo Prysmian Group Baltics ir izgatavoti atbilstoši Igaunijas, Latvijas vai Lietuvas prasībām.
BIR kabeļu marķējums
Būvizstrādājumu regula aptver septiņas drošības klases no A līdz F, kur A ir nedegoši izstrādājumi, bet F - izstrādājumi, kuru reakcija uz uguns īpašībām nav norādīta. Balstoties uz šo klasifikāciju, kabeļi lielākoties ir iedalīti klasēs B, C, D un E. Prasībās noteiktais papildu kritērijs norāda uz dūmu emisijas daudzumu (vērtības s1, s2, s3), degšanas laikā radīto liesmojošu pilienu daudzumu (vērtības d1, d2, d3) un skābuma pakāpi, kā arī degšanas laikā radīto dūmu elektrolītisko vadītspēju (vērtības a1, a2, a3), kur augstāka vērtība norāda uz sliktāku rezultātu. BIR kabeļu marķējums:
D = klase │ ca = kabeļi/vadi │ s = dūmi │ d = pilieni │ a = skābuma pakāpe un elektrolītiskā vadītspēja
Izstrādājumam piešķirtais CE marķējums norāda, ka izstrādājums atbilst visām attiecināmo direktīvu prasībām.
Sekojoši informatīvie materiāli (BIR kabeļu vadlīnijas, kabeļu izvēles shēma) un CableApp lietotne palīdzēs jums izvēlēties pareizo kabeli. Prysmian Group ražotie kabeļi atbilst regulas prasībām, produktu lapas tiek vienmēr nodrošinātas kopā ar BIR marķējumu, un BIR izstrādājumu ekspluatācijas īpašību deklarācijas vienmēr ir atrodamas, izmantojot ekspluatācijas īpašību deklarāciju (DoP) meklētāju.

Raksts tika publicēts vietnē
baltics.prysmiangroup.com
MEKA Pro Oy ir iestājusies Latvijas Elektromateriālu Vairumtirgotāju Asociācijā LEVA.

Meka Pro Oy ir iestājusies Latvijas Elektromateriālu Vairumtirgotāju Asociācijā LEVA.
Firma «Meka Pro Oy» («MEKA® ») jau vairāk kā divdesmit gadu nodrošina savus pasūtītājus ar kvalitatīvām un konkurētspējīgām metāla kabeļus nesošām konstrukcijām visdažādākajiem celtniecības objektiem.
«MEKA® » Pro Oy kabeļus nesošās sistēmas ir pazīstamas daudzās valstīs, jo tās ir tikušas piegādātas daudziem projektiem Pasaules visdažādākajās vietās
Šis ģimenes uzņēmums tika dibināts 1953. gadā. Meka Pro Oy ir slavens ģimenes uzņēmums, kas specializējas augstas kvalitātes kabeļu atbalsta sistēmu ražošanā un tirdzniecībā.
Meka Pro Oy ir viens no vadošajiem kabeļu atbalsta sistēmu ražotājiem Ziemeļvalstīs. Meka Pro Oy ražotne un galvenais birojs atrodas Oulu, savukārt pārdošanas biroji atrodas Vantā un Turku. MEKA® produkti ir pārstāvēti arī Zviedrijā un Baltijas valstīs
Meka Pro Oy stiprās puses ir spēcīga kompetence produktu izstrādē, modernākā ražošanas tehnoloģija nozarē, augsts kvalitātes līmenis, efektīva loģistikas darbība un orientācija uz klientu.
SIA Schneider Electric Latvija ir iestājusies Latvijas Elektrotehnikas vairumtirgotāju asociācijā LEVA

Schneider Electric, SIA Schneider Electric Latvija ir iestājusies Latvijas Elektrotehnikas vairumtirgotāju asociācijā LEVA
2022. gada 8. septembrī publicēts nacionālais standarts LVS 1073:2022 “Zibensaizsardzības sistēmas dabasgāzes sadales un lietotāja sistēmā”
2022. gada 8. septembrī publicēts nacionālais standarts LVS 1073:2022 “Zibensaizsardzības sistēmas dabasgāzes sadales un lietotāja sistēmā”, kas apstiprināts LVS/STK 1 “Siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģija” un kura izstrādē piedalījās arī STK 48 “Zibensaizsardzība un pārspriegumaizsardzība” eksperti.
LVS 1073:2022 ir jauns nacionālais standarts, kurā noteiktas prasības projektētājiem, būvniekiem un sistēmas operatoriem, īstenojot būves (gāzesvadu un gāzes regulēšanas iekārtu) aizsardzību pret zibensizlādes radītiem bojājumiem ar zibensaizsardzības sistēmu, un aizsardzību no bīstamiem pieskarspriegumiem un soļa spriegumiem zibensaizsardzības sistēmu tuvumā. Informatīvajos pielikumos sniegti dažādu objektu, tostarp, gāzes katlu māju uz ēku jumtiem, zibensaizsardzības sistēmas projektēšanas piemēri.
Šis standarts ir pieejams tiešsaistes standartu lasītavā sertificētajiem būvspeciālistiem.
Standartu iespējams iegādāties LVS e-veikalā (bezmaksas priekšskata lapas, proti, satura rādītājs, darbības lauks, normatīvās norādes šeit: https://www.lvs.lv/lv/products/156334.
LEVA ieguldījums elektroenerģētikas jomas standartizācijā
Latvijā ir reģistrētas 57 standartizācijas tehniskās komitejas (STK). Viena no aktīvākajām komitejām ir LVS/STK 51 "Elektroenerģētika", kuras viena no aktīvākajām dalīborganizācijām ir Latvijas Elektromateriālu vairumtirgotāju asociācija (LEVA). Aicinājām tās pārstāvjus, valdes priekšsēdi Valeriju Bariševu, pilnvarnieku Denisu Beļajevu un ekspertu Gati Gaņģīti pastāstīt par asociācijas darbu šajā standartizācijas jomā.
LVS: Kādi ir jūsu mērķi darbam standartizācijā? / Ko vēlaties sasniegt?
V. Bariševs: Galvenais mērķis ir elektromateriālu vairumtirdzniecības tirgus sakārtošana, lai nodrošinātu elektromateriālu, kas atbilst aktuālākajām Eiropas tehniskajām normām, pielietošanu elektroinstalācijās Latvijā. No LEVA biedriem un sadarbības partneriem Igaunijā, Lietuvā un citās Eiropas valstīs redzam, ka standartizācija nacionālajā līmenī ir svarīgs priekšnosacījums, lai ieviestu aktuālākās Eiropas tehniskās normas un tām atbilstošus produktus.
Nozīmīga ir arī nacionālo standartu izstrāde, lai noteiktu minimālo tehniskās atbilstības līmeni elektromateriāliem paaugstinātas bīstamības/nozīmes būvēs, piemēram, slimnīcās. Redzam, ka ne vienmēr nacionālā likumdošana spēj izsekot dinamiskajai Eiropas tehnisko normu attīstībai, tādēļ, darbojoties standartizācijas jomā, redzam iespēju aktualitātes ieviest ātrāk. Tomēr nedrīkst izslēgt apstākli, ka, lai normas kļūtu obligātas, tās ir jānostiprina arī likumdošanā.
LVS: Kādi ir būtiskākie ieguvumi no iesaistīšanās standartizācijā?
D. Beļajevs: Dalība standartizācijas procesos kalpo par platformu kopējā tehniskā regulējuma izpratnei un pilnveidei valsts līmenī. LEVA, iesaistoties STK darbībā, ir bijusi iniciators divu Latvijas nacionālo standartu izstrādei, ar kuriem tiek noteikts minimālais tehniskās atbilstības līmenis iekštelpās izmantojamiem kabeļiem.
LEVA arī turpmāk kā vienu no saviem mērķiem redz sadarbību aktuālo Eiropas tehnisko normu pārņemšanā Latvijā. LEVA aktīvi līdzdarbojas ne tikai LVS/STK 51 “Elektroenerģētika", bet arī LVS/STK 46 "Apgaisme" un LVS/STK 48 "Zibensaizsardzība un pārspriegumaizsardzība".
LVS: Kādi ir lielākie izaicinājumi standartizācijas darbā?
G. Gaņģītis: Standartizācijas procesi ir ar strikti noteiktu struktūru un skaidri noteiktiem veicamajiem soļiem, lai sagatavotu Latvijas standartu vai adaptētu aktuālākās Eiropas prasības. Tas dažreiz ietekmē standartizācijas procesu operativitāti. Taču saprotam, ka standartizācijas procesos jāievēro konsensus princips un jānodrošina plaša nozares iesaiste.
Esam gatavi arī turpmāk strādāt standartizācijas jautājumu risināšanā un aicinām iesaistīties arī citas biedrības un elektromateriālu ražotāju pārstāvjus.
--
Par LEVA
Biedrība "Latvijas Elektromateriālu Vairumtirgotāju Asociācija" (LEVA) dibinātā 2018. gada 13. aprīlī. Asociācija apvieno elektromateriālu ražotājus ES valstīs, pārstāvjus un izplatītājus Latvijā, kā arī izglītības, zinātniskās un pētniecības u.c. publiskās institūcijas. LEVA pārstāv biedru tiesības un aizstāv to intereses komunikācijā ar valsts, publiskajām un starptautiskajām institūcijām, piedalās elektromateriālu ražotāju un vairumtirgotāju kopīgo kvalitatīvo plānu izstrādē un izpildē, uztur kontaktus un sniedz palīdzību dažādām institūcijām elektromateriālu standartizācijas, patērētāju tiesību aizsardzības, ražošanas un vairumtirdzniecības jautājumu risināšanā.
Asociācijas biedri veido arī publikācijas, kurās projektētājiem, montāžas u.c. būvniecības speciālistiem skaidro un palīdz izvēlēties atbilstošākos risinājumus
--
Raksts tika publicēts vietnē lvs.lv
"Kā saprast kabeļu pasauli un kas notiek Latvijā ar kabeļiem?"

Ja esat projektētājs, montieris inspektors, pasūtītājs vai kaut kādā veidā esat saistīts ar nepieciešamību izvēlēties kabeli, iespējams esat saskāries ar jautājumiem, par to kādus kabeļus var iegādāties Latvijā un kā saprast apzīmējumus.
Mēs esam sagatavojuši nelielu pārskatu par instalācijas kabeļiem, lai palīdzētu jums noskaidrot, kādas kabeļu markas var iegādāties Latvijā, kādi ir standarti, kādi dokumenti apstiprina attiecīgos standartus, kas īsumā ir CPR, kas jāzina pirms kabeļu pasūtīšanas.
Instalācijas kabeļa konstrukcija.
1) Vara dzīslas
2) Izolācija
3) Pildviela (kompaunds)
4) Ārējais apvalks
PVC vai halogēnus nesaturoši kabeļi (HF)? Ko izvēlēties?
Ir divas instalācijas kabeļu pamatkategorijas.
Kabeļi, kas satur PVC, un kabeļi, kuros izmanto alternatīvu plastmasas veidu izolācijas konstrukcijā vai ārējā apvalkā. Alternatīvā plastmasa var būt dažāda, PE polietilēns, XLPE/PEX krusteniskais polietilēns, poliolefīns u. c. Galvenais alternatīvās plastmasas [AD1] nosacījums ir tas, ka tā nesatur halogēnus.
Kādēļ tam ir nozīme?
Degšanas laikā PVC kabeļi izdala kodīgus un indīgus dūmus, degšanas laikā izdalītās vielas tiek uzskatītas par indīgām, un, saindējoties ar šādiem dūmiem, cilvēkam rodas smakšanas pazīmes, iespējams, audu bojājumi saskarē. Tieši tādēļ kabeļa ar PVC izolāciju degšana ir tik bīstama cilvēka dzīvībai.
Bet tam ir lieliska alternatīva — halogēnus nesaturoši kabeļi. Publiskās iestādēs — skolas, slimnīcas, tirdzniecības un izklaides centri, dzīvojamās mājas, kā arī tādi svarīgi ir objekti, kur bezhalogēna kompozīcija ir visvairāk pieprasīta. Šādiem kabeļiem ir apzīmējums vai marķējums.
HF, LSZH, LS0H, FRNC, Halogen free, ZH, 0H u citi
Uzliesmošanas gadījumā šāds kabelis ļaus veikt pilnīgu telpas evakuāciju un izvairīties no cilvēku upuriem..
Vai ir kādi normatīvie akti, kas regulē kabeļu uzstādīšanu Latvijā?
Šobrīd Latvijā ir spēkā standarti LVS 1062:2020 un LVS 1055:2019
Standarts LVS 1062:2020, tam ir rekomendējošs raksturs un tas iesaka publiskās telpās izmantot kabeli ar Dca vai augstāku reakcijas uz uguns līmeni.
Standarts LVS 1055:2019, tam ir rekomendējošs raksturs un tas iesaka izmantot kabeļus ar konkrētu marķējumu, ārējā apvalka biezumu un izolācijas materiālu minimālo prasību. Standarta pamatdoma ir pasargāt patērētāju, kurš neorientējas kabeļu produktu klāstā no nekvalitatīviem kabeļiem, kas bieži vien tiek ražoti ārpus Eiropas Savienības.
Kā tad ir ar CPR? Un kas tas ir?
Eiropas Būvizstrādājumu regula CPR (Construction Products Regulation) ir regulējums, ko izdeva Eiropas Savienība ar mērķi regulēt ugunsizturības un bīstamo vielu robežas būvniecībā izmantotajos materiālos. Šos noteikumus piemēro visiem izstrādājumiem, kas paredzēti pastāvīgai uzstādīšanai būvniecībā. CPR attiecas gan uz spēka kabeļiem, gan uz telekomunikāciju, datu pārraides un vadības kabeļiem.
Tā kā būvizstrādājumu ugunsizturības īpašības ir svarīgas ugunsdrošībai, ES dalībvalstīs tagad ir kopīgi ugunsizturības klasifikācijas un ēkās izmantojamo kabeļu testēšanas metožu noteikumi. Jaunais standarts EN50575 ietver spēka, telekomunikāciju un signālu kabeļus pastāvīgai montāžai ēkās.
Iepriekšējās kabeļu ugunsizturības klases tiks aizstātas ar jaunu klasifikāciju saskaņā ar standartu EN 50575. EN 50575 apvieno vairāku parametru testēšanas standartus, kas nozīmē, ka kabeļi tiks testēti uz enerģijas ietilpību, uguns, dūmu izplatīšanos, skābes rašanos, siltuma atdevi un pilienu (degošu plastmasas pilienu, kas izplata uguni) rašanos. Ir septiņas klases: Aca, B1ca, B2ca, Cca, Dca, Eca un Fca
- Aca Attiecas uz nedegošiem produktiem, piemēram, kabeļiem ar keramikas izolāciju.
- B1ca Attiecas uz materiāliem, kuriem ir izcilas ugunsizturības īpašības. Tie ir liesmu neizplatoši, uguns slāpējoši, ar minimālu degšanas laikā radīto siltumu. Atbilst augstākajai ugunsizturīgo kabeļu klasei.
- B2ca, Cca Attiecas uz materiāliem, kuriem ir labas ugunsizturības īpašības. Tie ir liesmu neizplatoši, uguns slāpējoši, ar samazinātu degšanas laikā radīto siltumu.
- Dca Attiecas uz materiāliem, kuriem ir uzlabotas ugunsizturības īpašības. Tie ir liesmu neizplatoši, ar samazinātu degšanas laikā radīto siltumu.
- Eca ietver kabeļus, kas ir ugunsizturīgi nelielos ugunsgrēkos, bet kam nav noteikta siltuma un dūmu rašanās.
- Fca Nozīmē, ka ugunsizturības īpašības nav noteiktas.
Blakus kabeļa klasei ir norādīts papildu apakšklašu marķējums, s, d, a, ciparu koeficients, jo zemāks, jo labāks (piemēram, s1 mazāk dūmu nekā s2)
ca= telekomunikāciju kabeļa veids
s1, s2, s3= dūmu daudzums degšanas laikā
d0, d1, d2= degošo pilienu nodalīšana
a1, a2, a3= toksiskuma reitings
PVC, halogēnu neesamība un CPR
Halogēnu neesamība nav CPR prasība. Bet, runājot par ugunsdrošību, svarīgākā atšķirība starp halogēnus nesaturošu kabeli un kabeli ar PVC ir tas, ka halogēnus nesaturoši kabeļi degšanas laikā rada būtiski mazāk kaitīgu vielu un gāzu. Tā kā dūmu rašanās un kaitīgu daļiņu izplatīšanās ir divi jaunā standarta kritēriji, halogēnus nesaturošiem kabeļiem ir vairāk iespēju izpildīt jaunās prasības.
Kādas kabeļu markas var iegādāties Latvijā un kā tās saprast?
Ne visu, ko var atrast internetā, var sagādāt pietiekamā daudzumā Latvijā. Kabeļu pasaule ir ļoti daudzveidīga un būtiski atšķiras pēc valstīm un reģioniem. Spilgts piemērs ir Lielbritānija un ASV. Šajos tirgos ir daudz ekskluzīvu “savu” risinājumu, kas citur pasaulē būs reti sastopami.
Ko izmanto Latvijā?
Latvijā ir izplatīti izstrādājumi, kas atbilst Vācijas, Zviedrijas, Somijas un Polijas valsts standartiem.
Attiecībā uz instalācijas kabeļa marku tas būs
Vācijas NYM-J-O - pelēks kabelis no PVC, kam ārējā apvalkā nav nekāda marķējuma.
Skandināvijas EXQ Easy un FXQ Easy — balts vai melns halogēnus nesaturošs kabelis, kam parasti ir UV aizsardzība.
XPJ balts instalācijas kabelis, kas izgatavots Igaunijā, sastāv no XLPE izolācijas un PVC ārējā apvalka.
Polijas (N)YM-J/-O ir sava veida vācu kabeļa alternatīva bet jau baltā krāsā, plānākā diametrā, kam ir visi marķējumi uz kabeļa virsmas.
Vienmēr precizējiet, kas ir paredzēts projektā vai ko pieprasa pasūtītājs.
Ne visu, kas ir katalogā/internetā, var nopirkt.
Daudziem ražotājiem sortimentā var atrast dažādas pozīcijas kam ir MOQ (minimālais pasūtamais daudzums) Piemēram, nepopulāri šķērsgriezumi vai specifiska pielietojuma kabeļi. No ražotāja uz ražotāju minimālie daudzumi var svārstīties, bet parasti tie ir robežā no 5-20km
Raksts tika publicēts vietnē Eselo.lv
Eksperts: izvēloties un montējot kabeļus, ir jāzina to izmantošanas nosacījumi
Ātri augoša tirgus apstākļos kabeļu ražotājs Prysmian Group atgādina, ka, iegādājoties kabeļus, ir ļoti svarīgi izvēlēties pareizo kabeļu veidu un ievērot to montāžas instrukcijas. Šo faktoru neievērošana var izraisīt lielus materiālus zudumus.
Pēc Prysmian Group ekspertu teiktā, izvēloties kabeli, vispirms ir jāsaprot, kādam mērķim kabelis ir nepieciešams un kādu rezultātu ir plānots panākt ar šo kabeļu pieslēgumu. Tālāk ir jānovērtē vide, kurā kabelis tiks montēts. “Kabeļa montāžai piemērojamās prasības tiešā veidā ietekmē arī to, cik liela būs atļautā strāvas plūsma. Tāpat ir jāpievērš uzmanība tam, ka, lai gan kabeļi var šķist ļoti līdzīgi, tomēr to konstrukcija un izmantotie materiāli var radīt ierobežojumus attiecībā uz to izmantošanas vidi,” stāsta Prysmian Group pieredzējušais pārdošanas vadītājs Andero Hennikainens. “Piemēram, dažus melnos kabeļus var guldīt tieši gruntī, savukārt citi, guldot zemē, ir jāaizsargā ar speciālu cauruli.
Svarīgi parametri
Kā paskaidroja Hennikainens, viens no elektrības kabeļa galvenajiem parametriem ir tā šķērsgriezums. Lai gan šķērsgriezums tiek norādīts kvadrātmilimetros, realitātē tas ir tikai indikatīvs lielums, un būtiska nozīme ir kabeļa elektriskajai pretestībai. “Tādēļ var gadīties, ka kabeļa fiziskā šķērsgriezuma mērījuma rezultāts atšķiras no tā, kas norādīts uz kabeļa. Dzīslas pretestības robežvērtības ir noteiktas ļoti precīzi, jo no tām ir tieši atkarīgs kabelim pieļaujamais strāvas stiprums. Tāpat kā elektriskais radiators, arī kabelis strāvas iedarbībā uzsilst. Atšķirība gan izpaužas tajā, ka vienu metru gara 1,5 mm² kabeļa pretestība ir aptuveni 4000 reizes mazāka nekā 1 kW sildītāja pretestība, tādēļ pie līdzīga strāvas stipruma tas sasilst ievērojami mazāk,” skaidro pārdošanas vadītājs.
Kabeļa maksimālo darba temperatūru galvenokārt ierobežo tajā izmantoto materiālu īpašības. Pārsniedzot šo temperatūru, materiāls sāk zaudēt savas īpašības. Paredzēto temperatūru nedrīkstētu pārsniegt nedz ārēju faktoru, piemēram, saules staru un karstu virsmu iedarbības dēļ, nedz slodzes strāvas izraisītās sasilšanas, nedz abu šo faktoru kombinētas iedarbības rezultātā.
“Tādējādi, jo augstāka ir kabeļa apkārtējās vides temperatūra, jo mazāk to var noslogot, un pretēji – vietās ar labu dzesēšanu kabeļus var noslogot vairāk. Piemēram, mitrā gruntī ieguldīta kabeļa un sausā smiltī esoša kabeļa maksimālā slodzes strāva var atšķirties aptuveni divas reizes,” skaidro Hennikainens. “Turklāt izdalītais siltums ir tiešais zudums, ko nav iespējams izmantot lietderīgi, un var gadīties, ka lielāka šķērsgriezuma izmantošana var sniegt būtisku ietaupījumu. Lai atrastu piemērotāko šķērsgriezumu, jāņem vērā visi minētie faktori.”
Labākā izvēle
Papildus kabeļa pieļaujamās slodzes ierobežojumiem, ēkās izmantojamiem kabeļiem ir noteiktas stingras prasības attiecībā uz ugunsreakcijas īpašībām, kas izriet no Būvizstrādājumu regulas (CPR). Lai kabeļu izvēles procesā palīdzētu klientiem veidot energoefektīvus risinājumus, Prysmian Group ir izstrādājusi lietotni CableApp. Pēc Hennikainena teiktā, lietotne ņem vērā dažādus faktorus, un piedāvā ne vien minimālo tehnisko risinājumu, bet arī informāciju par to, cik daudz līdzekļu tiks ietaupīts, izmantojot kabeli ar lielāku šķērsgriezumu, kā arī par cik tiks samazināta CO2 emisija. “Lietotnē ir iekļauta arī informācija par lielākajiem izplatītājiem, kas ļauj ātri atrast tuvāko vietu, kur iegādāties kabeļus,” piebilst speciālists.
Lietotni var izmantot tiešsaistē adresē CableApp, kā arī no Google Play vai App Store platformas lejupielādēt to mobilajā ierīcē.
Hennikainens norāda, ka bieži vien klienti maldīgi uzskata, ka ugunsizturīgos kabeļus var izmantot vietās ar ļoti augstu temperatūru. “Tas neatbilst patiesībai, jo arī šiem kabeļiem ir noteikta maksimālā darba temperatūra, kas parasti ir diezgan līdzīga parasto kabeļu darba temperatūrai. Ugunsizturīgo kabeļu uzdevums ir ugunsgrēka gadījumā nodrošināt elektriskās ķēdes darbību zināmā laika posmā,” viņš paskaidro. Kabeļu ugunsizturība tiek panākta ar dažādu materiālu un konstrukciju palīdzību, un ugunsgrēka gadījumā visas kabeļa plastmasas detaļas var nodegt. Turklāt ugunsizturīgo kabeļu montāžai ir jāizmanto atbilstoši stiprinājumi – ugunsgrēka apstākļos pat parastās metāla kabeļu trepes var neizturēt kabeļu svaru, nemaz nerunājot par kabeļu plastmasas savilcēm.
“Nav nekāda labuma no kvalitatīviem kabeļiem, ja tos balstošās sistēmas nespēj nodrošināt paredzēto funkcionalitāti,” atzīst Hennikainens. “Esam redzējuši pat gadījumus, kad kabeļi uz mājas jumta ir nostiprināti pie zibensaizsardzības sistēmas. Šāds risinājums ir ļoti bīstams, jo zibens spēriena gadījumā, visticamāk, tiks iznīcināta visa ēkas elektrosistēma, un pastāv reāla ēkas aizdegšanās iespēja.”
Svarīgi ir pareizi darba paņēmieni
Vispārīgos gadījumos kabeļu konstrukcija nav paredzēta spēcīgu spiedienu izturēšanai, tādēļ būtu jāizvairās no uzkāpšanas kabeļiem un stāvēšanas uz tiem. Tāpat īpaša rūpība nepieciešama, nostiprinot kabeļu izvadu vietas un kabeļu skavas – stiprinājumiem ir jāatbilst instrukcijās noteiktajam, tie nedrīkst būt līdz galam saspiesti vai pievilkti.
“Tuvojas ziema, tādēļ vajadzētu pievērst uzmanību kabeļu sala izturībai. Proti, apkārtējai temperatūrai ir svarīga nozīme ne tikai no kabeļu ieklāšanas aspekta, bet arī no to transportēšanas apstākļu viedokļa. Pat pēc dažu stundu atrašanās salā kabeļu izolācijai izmantotā plastmasa var kļūt ļoti trausla. Ja salā stāvējušu kabeļu saišķi pavirši iemet automašīnas bagāžniekā vai tam netīšām uzkrīt pat ne pārāk smags priekšmets, tad rezultātā kabelis var tikt bojāts, pat ja šis bojājums ir salīdzinoši grūti pamanāms,” brīdina Hennikainens. “Bieži vien mēs nevaram būt pārliecināti, vai ar kabeli, kas glabāts trešās puses noliktavā vai transportēts sala apstākļos, ir apgājušies pietiekami saudzīgi, tādēļ lielā aukstumā ir jāievēro īpaša piesardzība. Lai atvieglotu montāžu un mazinātu riskus, pirms lietošanas kabeli ir vēlams paturēt siltumā.”
Tāpat Hennikainens iesaka ievērot piesardzību attiecībā uz kabeļiem, kas nav ražoti Ziemeļeiropā, jo Viduseiropā un Dienvideiropā bieži tiek izmantoti atšķirīgi materiāli, kuri nav tik izturīgi pret salu. Pēc viņa teiktā, Prysmian Group kabeļus var montēt līdz -15°C temperatūrā, savukārt daudzu citu reģionu ražotāju produktu montāžas temperatūra var būt -5°C vai pat +5°C grādi.
Lai panāktu maksimāli labu rezultātu, montāžas procesā vienmēr ir jāievēro kabeļu ražotāja produkta lapā sniegtās norādes, un uzmanīgi jāizvērtē, kāds kabelis, kur un kā izmantojams.
Raksts tika publicēts vietnē Ehitusuudised.ee. un baltics.prysmiangroup.com
Latvijas Elektromateriālu Vairumtirgotāju Asociācijas (LEVA) Ētikas Kodekss
1. Vispārīgie jautājumi
1.1. Latvijas Elektromateriālu Vairumtirgotāju Asociācija, turpmāk tekstā – LEVA, ētikas kodekss nosaka ētiskas rīcības pamatprincipus ar mērķi veikt darbības, kas uzlabo elektromateriālu vairumtirdzniecības nozares biznesa vidi Latvijā un veicināt godīgas konkurences veidošanos starp nozarē strādājošajiem komersantiem.
2. Ētikas kodeksa mērķi un uzdevumi
2.1. Ētikas kodeksa mērķis ir LEVA dalībnieku goda un cieņas prioritātes īstenošana Latvijas Republikas normatīvo aktu robežās.
2.2. LEVA pārstāv dalībnieku tiesības un aizstāv viņu intereses attiecībās ar Latvijas Republikas valsts, pašvaldības iestādēm un starptautiskajām iestādēm.
2.3. LEVA piedalās Latvijas un Latvijā pārstāvēto elektromateriālu ražotāju un vairumtirgotāju vienotā produktu koncepta izstrādē un izpildē.
2.4. LEVA uztur kontaktus un sniedz palīdzību iestādēm elektromateriālu standartizācijas, patērētāju aizsardzības, ražošanas un vairumtirdzniecības jautājumu risināšanā.
3. Ētikas pamatprincipi
3.1. Godprātība. LEVA dalībnieki ievēro ētikas kodeksa pamatprincipus un neveic prettiesiskas vai morāli nosodāmas darbības, kas varētu diskreditēt LEVA. Dalībnieki rūpējas par pretkorupcijas normatīvā regulējuma un visu nodokļu savlaicīgu un pilnīgu nomaksu.
3.2. Atbildība. LEVA dalībnieki rūpējas par savu un asociācijas reputāciju un izvairās no darbībām, kas tieši vai netieši varētu to diskreditēt. Dalībniekiem ir jāveic noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas pasākumus. Nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana parasti notiek, kad līdzekļi no nelegāliem avotiem tiek iekļauti likumīgos finanšu kanālus, lai tos slēptu vai padarītu tos likumīgus. LEVA dalībniekiem jāaizstāv labas ticības un reputācijas principi, palīdzot atklāt gadījumus, kas saistīti ar iespējamu naudas atmazgāšanu.
3.3. Atklātība. LEVA dalībnieki rūpējas, lai viņu darbības ir skaidras, caurskatāmas un saprotamas, un līdzdarbojas jebkuru neskaidrību vai aizdomu novēršanā. LEVA apņemas sniegt sabiedrībai pilnīgu un patiesu informāciju par sadarbību ar valsts iestādēm un panāktiem pozitīviem grozījumiem normatīvo aktu regulējumā, kas skar elektromateriālu vairumtirgotājus.
3.4. Cieņa un lojalitāte. LEVA dalībnieki rīcībā un publiskos izteikumos respektē viens otru un neveic darbības, kas varētu nepamatoti kaitēt to reputācijai. Dalībnieki rīkojas tikai likuma ietvaros. Gadījumā, ja LEVA dalībnieks piedalās iepirkumos, tam ir aizliegts veikt darbības, kas varētu veicināt konkursa vinnēšanu negodprātīgā veidā. Dalībnieki apņemas savstarpējos problēmjautājumus sākotnēji risināt koleģiāli, ievērojot konkurenci regulējošo normatīvo aktu ierobežojumus.
3.5. Konkurence. LEVA dalībnieki ievēro konkurences likuma un citu normatīvo aktu prasības godīgas konkurences ievērošanai. Dalībnieki tirgū konkurē atklāti un neatkarīgi. Neslēdz nekādas vienošanās par fiksētām cenām.
4. Citi jautājumi
4.1. Gadījumā, ja dalībnieks neievēro Ētikas kodeksa pamatprincipus, par viņu var iesniegt paziņojumu, norādot pārkāpuma veidu, LEVA valdei.
4.2. Paziņojumu izskata mēneša laikā no saņemšanas dienas, uzaicinot dalībnieka pārstāvi sniegt nepieciešamos paskaidrojumus.
Apstiprināts Latvijas Elektromateriālu Vairumtirgotāju Asociācijas sēdē 2021.gada 10. augustā
CPR kabeļu ugunsreakcijas darba grupa
Informējam, ka sekmīgi norit darbs pie Latvijas normatīvā regulējuma pilnveides, nosakot kādas ugunsreakcijas klases kabeļi pielietojami atkarībā no būvei izvirzītajām ugunsdrošības prasībām. Regulējumu plānots iekļaut LBN 201-15.
2021. g. 19. maijā. notikusi jau 3 darba grupas sanāksme, kura strādā pēc Ekonomikas ministrijas Latvijas Būvniecības padomes norīkojuma.
Darba Grupa ir izveidota lai atrastu labākos risinājumus būvniecības normatīvā regulējuma pilnveidošanai, cilvēku un īpašuma ugunsdrošības jomā pie iekšējas kabeļu un elektroinstalācijas būvizstrādājumu degšanās ēku ugunsgrēkā gadījumos , ņemot vērā ES Būvniecības Regulas (jeb CPR) prasības
Darba grupu veido 17 eksperti projektēšanas, būvniecības, elektroenerģētikas, ugunsdrošības, standartizācijas un regulēšanas jomā.
Grupas darbu koordinē elektroenerģētikas nozares asociāciju pārstāvji no LEVA kopā ar Latvijas Elektroenerģētiķu un Energobūvnieku asociācija LEEA
Ir spēkā standarts LVS 1062:2020

2020.g. 30. decembrī reģistrēts LVS standartizācijas tehniskajā komitejā LVS/STK 51 “Elektroenerģētika” izstrādātais un apstiprinātais standarts LVS 1062:2020 “450/750 V un mazāka nominālā sprieguma apaļie elektrības kabeļi ar speciālām ugunsreakcijas īpašībām (halogēnus nesaturošu izolāciju. Konstrukcijas un veiktspējas prasības”.
Izveidota komunikācija ar Latvijas Tirgotāju asociācija LTA
Izveidota LEVA komunikācija ar Latvijas Tirgotāju asociācija ( LTA )
Latvijas Tirgotāju asociācija (LTA) dibināta 1912.gadā un tās darbība atjaunota 1994.gadā un pašlaik tajā brīvprātīgi apvienojušies vairāk nekā 600 uzņēmēju, kuri nodarbojas ar tirdzniecību, ēdināšanu un pakalpojumu sniegšanu. Asociācijas uzdevums – sekmēt savu dalībnieku uzņēmumu nostiprināšanos un attīstību.
Notika tikšanas ar Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidentu Henriku Danusēviču.
Puses apsprieda tirdzniecības nozares aktualitātes likumdošanas regulējumu un uzraudzību Energomarkējumu jomā un Dabas resursu un PVN nodokļu jautājumus no 2021. g.
Puses vienpratīs par ciešākas sadarbības un apmācības nepieciešamību veikalu apgaismojuma standartiem un labam praksēm.
Izveidota komunikācija ar Latvijas Būvinženieru savienība

Izveidota LEVA komunikācija ar Latvijas Būvinženieru savienība
Latvijas Būvinženieru savienība (LBS) ir brīvprātīga, profesionāla sabiedriska organizācija, kas apvieno vairāk kā 750 būvinženierus un darbojas Latvijas Republikā. LBS biedri ir inženieri, konstruktori, arhitekti, ceļu un tiltu speciālisti. LBS jau 12 gadu izdod praktisku ceļvedi būvniecībā žurnālu "Būvinženieris". Galvenās tēmas: Nozares jaunumi, tehnoloģijas un konstrukcijas, likumu un noteikumu prasības, atklājumi būvniecībā, intervijas, stāsti par būvēm un cilvēkiem Latvijā un ārvalstīs.
Notika tikšanas ar Latvijas Būvinženieru savienības izpilddirektoru Ilmāru Leikumu un valdes priekšsēdētāja vietnieku Arti Dzirkali
Puses apsprieda Latvijas Būvniecības nozares aktualitātes likumdošanas regulējuma un nodokļu jautājumos
Izveidota komunikācija ar Latvijas Būvuzņēmēju partnerība
Izveidota LEVA komunikācija ar neatkarīgo sabiedrisko organizāciju, kurā apvienojušies vairāk nekā trīsdesmit Latvijas lielākie būvuzņēmēji - Latvijas Būvuzņēmēju partnerība
Notika tikšanas ar Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītāju Gintu Miķeļsonu
Puses apsprieda Latvijas Būvniecības nozares aktualitātes likumdošanas regulējuma un nodokļu jautājumos.
Tuvojas zibens aktivitātes periods – kā pasargāt mājokli?
“Faktiski zibens ir īslaicīga elektriskās strāvas izlāde negaisa mākoņos, vai arī - starp mākoni un zemes virsmu. Šīs izlādes radītās strāvas spriegums ir mērāms vairākos miljonos voltu, un tās temperatūra sasniedz 30 000 grādus pēc Celsija skalas. Tā ir temperatūra, kas piecas reizes pārsniedz Saules virsmas temperatūru. Tāpēc nav brīnums, ka zibenim iesperot koka ēkā, tā momentā uzliesmo un deg ar vērienu,” skaidro Latvijas Elektromateriālu Vairumtirgotāju Asociācija LEVA biedrs SIA “OBO Bettermann” zibens novadīšanas iekārtu eksperts Ģirts Dziedātājs NRA.lv rakstā:
https://nra.lv/praktiski/316383-tuvojas-zibens-aktivitates-periods-ka-pasargat-majokli.htm
#OBO #Bettermann #Latvijas #Elektromateriālu #Vairumtirgotāju #Asociācija #LEVA