LEVA ieguldījums elektroenerģētikas jomas standartizācijā
Latvijā ir reģistrētas 57 standartizācijas tehniskās komitejas (STK). Viena no aktīvākajām komitejām ir LVS/STK 51 "Elektroenerģētika", kuras viena no aktīvākajām dalīborganizācijām ir Latvijas Elektromateriālu vairumtirgotāju asociācija (LEVA). Aicinājām tās pārstāvjus, valdes priekšsēdi Valeriju Bariševu, pilnvarnieku Denisu Beļajevu un ekspertu Gati Gaņģīti pastāstīt par asociācijas darbu šajā standartizācijas jomā.
LVS: Kādi ir jūsu mērķi darbam standartizācijā? / Ko vēlaties sasniegt?
V. Bariševs: Galvenais mērķis ir elektromateriālu vairumtirdzniecības tirgus sakārtošana, lai nodrošinātu elektromateriālu, kas atbilst aktuālākajām Eiropas tehniskajām normām, pielietošanu elektroinstalācijās Latvijā. No LEVA biedriem un sadarbības partneriem Igaunijā, Lietuvā un citās Eiropas valstīs redzam, ka standartizācija nacionālajā līmenī ir svarīgs priekšnosacījums, lai ieviestu aktuālākās Eiropas tehniskās normas un tām atbilstošus produktus.
Nozīmīga ir arī nacionālo standartu izstrāde, lai noteiktu minimālo tehniskās atbilstības līmeni elektromateriāliem paaugstinātas bīstamības/nozīmes būvēs, piemēram, slimnīcās. Redzam, ka ne vienmēr nacionālā likumdošana spēj izsekot dinamiskajai Eiropas tehnisko normu attīstībai, tādēļ, darbojoties standartizācijas jomā, redzam iespēju aktualitātes ieviest ātrāk. Tomēr nedrīkst izslēgt apstākli, ka, lai normas kļūtu obligātas, tās ir jānostiprina arī likumdošanā.
LVS: Kādi ir būtiskākie ieguvumi no iesaistīšanās standartizācijā?
D. Beļajevs: Dalība standartizācijas procesos kalpo par platformu kopējā tehniskā regulējuma izpratnei un pilnveidei valsts līmenī. LEVA, iesaistoties STK darbībā, ir bijusi iniciators divu Latvijas nacionālo standartu izstrādei, ar kuriem tiek noteikts minimālais tehniskās atbilstības līmenis iekštelpās izmantojamiem kabeļiem.
LEVA arī turpmāk kā vienu no saviem mērķiem redz sadarbību aktuālo Eiropas tehnisko normu pārņemšanā Latvijā. LEVA aktīvi līdzdarbojas ne tikai LVS/STK 51 “Elektroenerģētika", bet arī LVS/STK 46 "Apgaisme" un LVS/STK 48 "Zibensaizsardzība un pārspriegumaizsardzība".
LVS: Kādi ir lielākie izaicinājumi standartizācijas darbā?
G. Gaņģītis: Standartizācijas procesi ir ar strikti noteiktu struktūru un skaidri noteiktiem veicamajiem soļiem, lai sagatavotu Latvijas standartu vai adaptētu aktuālākās Eiropas prasības. Tas dažreiz ietekmē standartizācijas procesu operativitāti. Taču saprotam, ka standartizācijas procesos jāievēro konsensus princips un jānodrošina plaša nozares iesaiste.
Esam gatavi arī turpmāk strādāt standartizācijas jautājumu risināšanā un aicinām iesaistīties arī citas biedrības un elektromateriālu ražotāju pārstāvjus.
--
Par LEVA
Biedrība "Latvijas Elektromateriālu Vairumtirgotāju Asociācija" (LEVA) dibinātā 2018. gada 13. aprīlī. Asociācija apvieno elektromateriālu ražotājus ES valstīs, pārstāvjus un izplatītājus Latvijā, kā arī izglītības, zinātniskās un pētniecības u.c. publiskās institūcijas. LEVA pārstāv biedru tiesības un aizstāv to intereses komunikācijā ar valsts, publiskajām un starptautiskajām institūcijām, piedalās elektromateriālu ražotāju un vairumtirgotāju kopīgo kvalitatīvo plānu izstrādē un izpildē, uztur kontaktus un sniedz palīdzību dažādām institūcijām elektromateriālu standartizācijas, patērētāju tiesību aizsardzības, ražošanas un vairumtirdzniecības jautājumu risināšanā.
Asociācijas biedri veido arī publikācijas, kurās projektētājiem, montāžas u.c. būvniecības speciālistiem skaidro un palīdz izvēlēties atbilstošākos risinājumus
--
Raksts tika publicēts vietnē lvs.lv