"Kā saprast kabeļu pasauli un kas notiek Latvijā ar kabeļiem?"
Ja esat projektētājs, montieris inspektors, pasūtītājs vai kaut kādā veidā esat saistīts ar nepieciešamību izvēlēties kabeli, iespējams esat saskāries ar jautājumiem, par to kādus kabeļus var iegādāties Latvijā un kā saprast apzīmējumus.
Mēs esam sagatavojuši nelielu pārskatu par instalācijas kabeļiem, lai palīdzētu jums noskaidrot, kādas kabeļu markas var iegādāties Latvijā, kādi ir standarti, kādi dokumenti apstiprina attiecīgos standartus, kas īsumā ir CPR, kas jāzina pirms kabeļu pasūtīšanas.
Instalācijas kabeļa konstrukcija.
1) Vara dzīslas
2) Izolācija
3) Pildviela (kompaunds)
4) Ārējais apvalks
PVC vai halogēnus nesaturoši kabeļi (HF)? Ko izvēlēties?
Ir divas instalācijas kabeļu pamatkategorijas.
Kabeļi, kas satur PVC, un kabeļi, kuros izmanto alternatīvu plastmasas veidu izolācijas konstrukcijā vai ārējā apvalkā. Alternatīvā plastmasa var būt dažāda, PE polietilēns, XLPE/PEX krusteniskais polietilēns, poliolefīns u. c. Galvenais alternatīvās plastmasas [AD1] nosacījums ir tas, ka tā nesatur halogēnus.
Kādēļ tam ir nozīme?
Degšanas laikā PVC kabeļi izdala kodīgus un indīgus dūmus, degšanas laikā izdalītās vielas tiek uzskatītas par indīgām, un, saindējoties ar šādiem dūmiem, cilvēkam rodas smakšanas pazīmes, iespējams, audu bojājumi saskarē. Tieši tādēļ kabeļa ar PVC izolāciju degšana ir tik bīstama cilvēka dzīvībai.
Bet tam ir lieliska alternatīva — halogēnus nesaturoši kabeļi. Publiskās iestādēs — skolas, slimnīcas, tirdzniecības un izklaides centri, dzīvojamās mājas, kā arī tādi svarīgi ir objekti, kur bezhalogēna kompozīcija ir visvairāk pieprasīta. Šādiem kabeļiem ir apzīmējums vai marķējums.
HF, LSZH, LS0H, FRNC, Halogen free, ZH, 0H u citi
Uzliesmošanas gadījumā šāds kabelis ļaus veikt pilnīgu telpas evakuāciju un izvairīties no cilvēku upuriem..
Vai ir kādi normatīvie akti, kas regulē kabeļu uzstādīšanu Latvijā?
Šobrīd Latvijā ir spēkā standarti LVS 1062:2020 un LVS 1055:2019
Standarts LVS 1062:2020, tam ir rekomendējošs raksturs un tas iesaka publiskās telpās izmantot kabeli ar Dca vai augstāku reakcijas uz uguns līmeni.
Standarts LVS 1055:2019, tam ir rekomendējošs raksturs un tas iesaka izmantot kabeļus ar konkrētu marķējumu, ārējā apvalka biezumu un izolācijas materiālu minimālo prasību. Standarta pamatdoma ir pasargāt patērētāju, kurš neorientējas kabeļu produktu klāstā no nekvalitatīviem kabeļiem, kas bieži vien tiek ražoti ārpus Eiropas Savienības.
Kā tad ir ar CPR? Un kas tas ir?
Eiropas Būvizstrādājumu regula CPR (Construction Products Regulation) ir regulējums, ko izdeva Eiropas Savienība ar mērķi regulēt ugunsizturības un bīstamo vielu robežas būvniecībā izmantotajos materiālos. Šos noteikumus piemēro visiem izstrādājumiem, kas paredzēti pastāvīgai uzstādīšanai būvniecībā. CPR attiecas gan uz spēka kabeļiem, gan uz telekomunikāciju, datu pārraides un vadības kabeļiem.
Tā kā būvizstrādājumu ugunsizturības īpašības ir svarīgas ugunsdrošībai, ES dalībvalstīs tagad ir kopīgi ugunsizturības klasifikācijas un ēkās izmantojamo kabeļu testēšanas metožu noteikumi. Jaunais standarts EN50575 ietver spēka, telekomunikāciju un signālu kabeļus pastāvīgai montāžai ēkās.
Iepriekšējās kabeļu ugunsizturības klases tiks aizstātas ar jaunu klasifikāciju saskaņā ar standartu EN 50575. EN 50575 apvieno vairāku parametru testēšanas standartus, kas nozīmē, ka kabeļi tiks testēti uz enerģijas ietilpību, uguns, dūmu izplatīšanos, skābes rašanos, siltuma atdevi un pilienu (degošu plastmasas pilienu, kas izplata uguni) rašanos. Ir septiņas klases: Aca, B1ca, B2ca, Cca, Dca, Eca un Fca
- Aca Attiecas uz nedegošiem produktiem, piemēram, kabeļiem ar keramikas izolāciju.
- B1ca Attiecas uz materiāliem, kuriem ir izcilas ugunsizturības īpašības. Tie ir liesmu neizplatoši, uguns slāpējoši, ar minimālu degšanas laikā radīto siltumu. Atbilst augstākajai ugunsizturīgo kabeļu klasei.
- B2ca, Cca Attiecas uz materiāliem, kuriem ir labas ugunsizturības īpašības. Tie ir liesmu neizplatoši, uguns slāpējoši, ar samazinātu degšanas laikā radīto siltumu.
- Dca Attiecas uz materiāliem, kuriem ir uzlabotas ugunsizturības īpašības. Tie ir liesmu neizplatoši, ar samazinātu degšanas laikā radīto siltumu.
- Eca ietver kabeļus, kas ir ugunsizturīgi nelielos ugunsgrēkos, bet kam nav noteikta siltuma un dūmu rašanās.
- Fca Nozīmē, ka ugunsizturības īpašības nav noteiktas.
Blakus kabeļa klasei ir norādīts papildu apakšklašu marķējums, s, d, a, ciparu koeficients, jo zemāks, jo labāks (piemēram, s1 mazāk dūmu nekā s2)
ca= telekomunikāciju kabeļa veids
s1, s2, s3= dūmu daudzums degšanas laikā
d0, d1, d2= degošo pilienu nodalīšana
a1, a2, a3= toksiskuma reitings
PVC, halogēnu neesamība un CPR
Halogēnu neesamība nav CPR prasība. Bet, runājot par ugunsdrošību, svarīgākā atšķirība starp halogēnus nesaturošu kabeli un kabeli ar PVC ir tas, ka halogēnus nesaturoši kabeļi degšanas laikā rada būtiski mazāk kaitīgu vielu un gāzu. Tā kā dūmu rašanās un kaitīgu daļiņu izplatīšanās ir divi jaunā standarta kritēriji, halogēnus nesaturošiem kabeļiem ir vairāk iespēju izpildīt jaunās prasības.
Kādas kabeļu markas var iegādāties Latvijā un kā tās saprast?
Ne visu, ko var atrast internetā, var sagādāt pietiekamā daudzumā Latvijā. Kabeļu pasaule ir ļoti daudzveidīga un būtiski atšķiras pēc valstīm un reģioniem. Spilgts piemērs ir Lielbritānija un ASV. Šajos tirgos ir daudz ekskluzīvu “savu” risinājumu, kas citur pasaulē būs reti sastopami.
Ko izmanto Latvijā?
Latvijā ir izplatīti izstrādājumi, kas atbilst Vācijas, Zviedrijas, Somijas un Polijas valsts standartiem.
Attiecībā uz instalācijas kabeļa marku tas būs
Vācijas NYM-J-O - pelēks kabelis no PVC, kam ārējā apvalkā nav nekāda marķējuma.
Skandināvijas EXQ Easy un FXQ Easy — balts vai melns halogēnus nesaturošs kabelis, kam parasti ir UV aizsardzība.
XPJ balts instalācijas kabelis, kas izgatavots Igaunijā, sastāv no XLPE izolācijas un PVC ārējā apvalka.
Polijas (N)YM-J/-O ir sava veida vācu kabeļa alternatīva bet jau baltā krāsā, plānākā diametrā, kam ir visi marķējumi uz kabeļa virsmas.
Vienmēr precizējiet, kas ir paredzēts projektā vai ko pieprasa pasūtītājs.
Ne visu, kas ir katalogā/internetā, var nopirkt.
Daudziem ražotājiem sortimentā var atrast dažādas pozīcijas kam ir MOQ (minimālais pasūtamais daudzums) Piemēram, nepopulāri šķērsgriezumi vai specifiska pielietojuma kabeļi. No ražotāja uz ražotāju minimālie daudzumi var svārstīties, bet parasti tie ir robežā no 5-20km
Raksts tika publicēts vietnē Eselo.lv